Drukarki atramentowe dość często się czyszczą, aby zapobiec wysychaniu tuszu w głowicy drukującej i zatykaniu się wszystkiego.
Dlatego ważne jest, aby zawsze prawidłowo wyłączać drukarkę, w przeciwnym razie głowica drukująca nie przejdzie do pozycji parkowania i wyschnie szybciej.
Podczas czyszczenia głowicy drukującej drukarka przepuszcza tusz przez głowice, aby usunąć ewentualne zatory.
Tusz zawiera rozpuszczalniki, takie jak izopropanol, które pomagają w tym procesie. Czyszczenie głowicy drukującej można uruchomić ręcznie z menu drukarki, ale drukarka wykonuje je również automatycznie od czasu do czasu, na przykład po włączeniu.
Resztkowy tusz musi gdzieś trafić.
Niektóre drukarki atramentowe Canon i Epson mają w tym celu gąbkę lub rodzaj filcu na dole urządzenia.
Pojemnik na resztki tuszu nie jest więc typowym materiałem eksploatacyjnym w ścisłym znaczeniu, ale raczej częścią zamienną, która zwykle wytrzymuje kilka lat i wymaga wymiany co 20 000 do 30 000 stron w ramach naprawy. Drukarka nie jest w stanie określić, czy pojemnik na resztki tuszu, lub zbiornik na tusz, jak nazywa go Canon, jest naprawdę pełny. W urządzeniu nie ma odpowiedniego czujnika. Zamiast tego za wyświetlanie komunikatu odpowiada licznik, który można również zresetować.
Niektóre drukarki z serii Canon Pixma IP używają gąbki lub filcu, zwanego także pochłaniaczem tuszu, do absorpcji tuszu, który gromadzi się podczas czyszczenia głowicy drukującej.
Jeśli zostanie przeprowadzonych zbyt wiele czyszczeń głowicy drukującej, pojawi się ostatecznie następujący komunikat: "Pojemnik na resztki tuszu jest prawie pełny" lub "...jest pełny." Gdy pojawi się ten drugi komunikat, drukarka odmówi pracy.
W zależności od modelu drukarki i wkładu atramentowego może się zdarzyć, że wkład atramentowy będzie pusty już po 40-100 czyszczeniach głowicy drukującej, bez faktycznego drukowania czegokolwiek.