Akcesoria do drukarek od 2006 roku tylko dla klientów biznesowych

Bęben światłoczuły

Bęben światłoczuły jest integralną częścią drukarki laserowej czy też fotokopiarki. Przenosi on obraz z tonera na papier. Niektórzy handlowcy zwykle określają bębny światłoczułe jako OPC, jednostki bębna, drum lub imaging unit. Zużyty i zabrudzony bęben światłoczuły w znaczny sposób obniża jakość drukarki laserowej.

Pojęcia toner i bęben światłoczuły bywają często mylone

W przypadku drukarki laserowej toner zostaje przenoszony za pośrednictwem jednego lub kilku bębnów światłoczułych na papier.

W wielu mniejszych lub tańszych modelach drukarek można spotkać wkłady drukujące, zawierające obok tuszu również bęben światłoczuły (często w przypadku modelu HP Laserjet). Te wkłady drukujące zwykle określa się mianem „kombi”. Podczas wymiany wkładu drukującego następuje automatyczna wymiana bębna.

Większe oraz bardziej profesjonalne urządzenia wyposażone są oprócz wkładów drukujących dodatkowo w bębny światłoczułe, których wymiana może nastąpić niezależnie od pozostałych elementów.

Jaką funkcję pełni bęben światłoczuły?

Bęben to rurka aluminiowa o grubości 1-2 mm. W zależności w jaki sposób patrzymy na wydruk, bęben jest w niewielkim stopniu dłuższy lub szerszy aniżeli maksymalna szerokość wydruku. Powierzchnia bębna światłoczułego pokryta jest warstwą światłoczułą, która ulega naładowaniu pod wpływem padającej wiązki światła, diod lub tworzonej przez obiektyw oświetlenie.

Cząstki tonera wirują na wałku, przyciągane przez bęben światłoczuły a następnie przenoszone na powierzchnię papieru. Cząstki tonera zostają przy pomocy utrwalacza termicznego (zwanego również fuser) przytwierdzone do papieru pod wpływem ciepła i ciśnienia. Po przeniesieniu obrazu na powierzchnię papieru następuje rozładowanie bębna poprzez zasilaną prądem przemiennym wycieraczkę, ewentualne resztki tonera zostają usunięte za pomocą listwy czaszczącej (wiper).

Jak często zaleca się wymianę bębna światłoczułego?

Wraz z upływem czasu warstwa bębna traci swe właściwości światłoczułe. Niekorzystnie wpływają również uszkodzenia mechaniczne, na przykład powstałe w wyniku styku z powierzchnią papieru. Szczególnie słabej jakości i cienki papier może przyczynić się do tworzenia pozostałości na powierzchni bębna. Również i resztki tonera wpływają negatywnie na jakość wydruku.

W przypadku bębnów światłoczułych należy dokonać trzech istotnych rozróżnień:

  • bębny światłoczułe, będące integralną częścią wkładów (bębny jednorazowego użytku – wydajność ok. 5.000 stron)
  • wymienialne bębny światłoczułe (półstałe bębny – wydajność ok. 20.000 i 25.000 stron)
  • stałe bębny światłoczułe (stałe bębny – wydajność do 500.000 stron)

Wymianę jednostki bębnowej należy rozważyć w następujących sytuacjach:

  • drukarka sygnalizuje użycia nowego bębna światłoczułego;
  • na wydrukach można zaobserwować podłużne pasma lub powtarzające się artefakty.

W przypadku półstałych bębnów można stwierdzić, iż po cztero- pięciokrotnej wymianie tonera konieczna jest również wymiana bębna.

Bęben światłoczuły we wkładzie drukującym typu kombi (kombinacja wkładu i bębna).
HP Kombikartusche mit integrierter Trommel

Widoczne na rysunku: Wkład HP drukujący ze zintegrowanym bębnem światłoczułym. Na powierzchni bębna można zauważyć pierwsze ślady zużycia.

W jaki sposób należy wymienić bęben?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że bęben rzeczywiście jest niesprawny lub zużyty. Należy wykluczyć ewentualność, że jedynie wkład drukujący jest pusty.

Jeśli upewniliśmy się, że bęben jest uszkodzony lub zużyty należy podnieść klapę drukarki, za którą znajduje się wkład. W zależności od modelu urządzenia bęben można znaleźć za wkładem, lub tak jak na przykład w modelu Konica Minolta często pod wkładem.

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na wskazówki producentów odnośnie wymiany bębna. Ogólnie można jednakże stwierdzić, że podczas drukowania powstaje wysoka temperatura i że po ostatnim wydruku należy odczekać zanim rozpocznie się wymianę bębna.

Podczas instalacji nowego bębna jeszcze przed rozpakowaniem należy zwrócić uwagę na to, by nowy bęben jak najszybciej zainstalować w drukarce chroniąc go tym samym przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Z tego względu należy najpierw sprawdzić, czy przed wyjęciem starego bębna nie należy wyłączyć drukarki.

W przypadku mniejszych i tańszych drukarek bęben znajduje się – tak jak już wspomniano – we wkładzie i z tego względu nie należy przestrzegać specjalnych zaleceń. Większe i bardziej profesjonalne modele drukarek korzystają w zależności od modelu albo z jednego bębna albo z kilku bębnów w zależności od farby (czarny, cyan, magenta, yellow).

W poszczególnym przypadku należy sięgnąć po instrukcję obsługi urzadzenia. Na naszej stronie internetowej został zamieszczony przegląd artykułów dostępnych do wybranego modelu drukarki. W większości przypadków zawarte informacje są już dostępne.

Czy można czyścić bęben światłoczuły?

W tym miejscu pragniemy z naciskiem odradzić od jakichkolwiek prób. Najlepiej unikać bezpośredniego kontaktu z bębnem światłoczułym. Zabrudzenia na powierzchni bębna można często zauważyć zanim konieczna będzie jego wymiana. Prosimy zwrócić uwagę, że bęben światłoczuły jest niezwykle wrażliwy i z tego względu należy unikać bezpośredniego kontaktu ze wszelkiego rodzaju substancjami ciekłymi, z wyjątkiem alkoholu do czyszczenia.

Z ponad 20-letnim doświadczeniem w dostarczaniu materiałów eksploatacyjnych do drukarek, Compredia koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości tonerów i bębnów dla firm. Naszym celem jest zapewnienie produktów najwyższej jakości i doskonałego doświadczenia zakupowego, aby skutecznie i niezawodnie zaspokoić potrzeby drukarskie Twojej firmy.
Quick Links