Akcesoria do drukarek od 2006 roku tylko dla klientów biznesowych

Czym jest wkład?

Wkład jest elementem nadającym kolor podczas druku laserowego. Proszek najczęściej umieszczony jest we wkładzie drukującym, który znajduje zastosowanie w drukarkach, kopiarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych.

Z jakich elementów składa się wkład?

Proszek jest substancją chemiczną i składa się przede wszystkim z następujących składników:

  • żywice polimerowe
  • barwniki
  • tlenki ulegające naładowaniu
  • niewielkie dawki środków przecizzbrylających, takich jak wosk i sylikon.
    toner-powder

Dokładne zestawienie poszczególnych substancji zależy od prodcenta i jest dopasowane do mechanizmów drukujących, składających się z wałków i utrwalaczy termicznych. Wielkość cząstek proszku wynosi średnio 5 i 30 mikrometrów. Dzięki temu wkład przyjmuje właściwości cieczy. Właściwość ta jest nieodzowna w momencie uzupełniania wkładu. Potrząsanie wkładem nie jest konieczne.

Jakimi właściwościami musi odznaczać się wkład drukujący?

Aby drukarka laserowa mogła zapewnić wysokiej jakości wydruk, wkład musi odznaczać się szczególnymi właściwościami. Niewielki rozmiar cząstek tuszu jest gwarancją dobrego pokrycia i zestawienia farb, cienkej warstwy nadruku, precyzyjnego ścieniowania oraz nasyconych i wolnych od smug warstw. Równie ważny jest aspekt przyczepności wydruku.

W jakich farbach dostępny jest wkład? Co oznacza CMYK?

Kolorowe drukarki laserowe wykorzystują zestaw 4 podstawowych kolorów (CMYK) i potrzebują do każdej farby procesowej jeden wkład.

K = czerń (właściwie z ang. "Key plate")
C = cyjan (niebieski)
M = magenta (czerwony)
Y = yellow (żółty)

W jaki sposób mogę dobrać odpowiedni wkład do mojej drukarki?

Istnieje tysiąc odmian najróżniejszych wkładów do drukarki. Chcąc się dowiedzieć który z nich jest odpowiedni do drukarki, wystarczy wprowadzić model drukarki w nagłówku naszej strony internetowej. Po kilku sekundach zostaną wyświetlone odpowiednie akcesoria.

Który wkład jest najlepszy?

Uważamy, że najlepsze są oryginalne wkłady producentów urządzeń. Ocena ta odnosi się zarówno do sposobu użytkowania oraz bardzo dobrych właściwości wydruku, które odzwierciedlają się w optymalnym zestawieniu kolorów oraz dobrej przyczepności wydruku.

Które wkłady są najtańsze?

Najtańsze oferty można znaleźć w kategorii refill, rebuilt oraz newbuilt.

  • Wkłady typu refill są ponownie napełniane.
  • Wkłady typu rebuilt zostały odnowione.
  • Wkłady typu newbuilt są produkowane przez osoby trzecie.

Jakość produktów jak zawsze zależy od producenta. Każdy produkt alternatywny będzie naszym zdaniem zawsze odbiegał pod względem jakości od produktu oryginalnego, w mniejszym lub większym stopniu.

Jaką jakością odznaczają się wkłady typu rebuilt produkowane przez osoby trzecie?

W przypadku wkładów kompatybilnych można rozróżnić ogromną paletę produktów o różnej jakości.

Przyglądając się wydrukom powstałym z wkładów wtórnie napełnianych można zauważyć, że odcienie szarości wykazują mniej jednorodne i wyrównane cieniowanie a ciemne powierzchnie nie wykazują równomiernego rozłożenia sytości i precyzji farby. Wykresy mogą sprawiać wrażenie większego kontrastu, jednakże nie w sensie pozytywnym. Wykresy prezentują się jako fotografie HDR (o dużej rozpiętości jasności), w których brakuje pośrednich cieni. Naszym spostrzeżeniem jest, że wkłady oryginalne zapewniają bardziej nasyconą czerń i jej odcienie. Prawdopodobnie źródłem tego nasycenia jest fakt, że cząstki wkładu oryginalnego są mniejsze.

W zasadzie nie można przestrzegać przed stosowaniem wkładów kompatybilnych produkowanych przez osobWkłady kompatybilne („compatibles”) są bardzo atrakcyjne cenowo. Dlatego są idealnym wyborem do wydruku firmowych dokumentów. Jeżeli najważniejsza jest jakość prezentacji, polecamy oryginalne wkłady producentów urządzeń.
compatible-astar-toner

Ile średnio wynosi wydajność wkładu do drukarki?

Dlaczego wkład po krótkim czasie jest pusty? W zależności od producenta i rodzaju (normalne wypełnienie, wypełnienie XL lub tzn. high-capacity) wkłady róznią się od siebie wydajnością.

Należy przy tym uwzględnić następujące aspekty:

  • Wydajność wyrażana jest najczęściej poprzez pokrycie miniumum 5 % na stronę.
  • Nawet, jeśli wkład jest już pusty, można z reguły jeszcze drukować.
  • O ile opcja ta jest dostępna w wybranym urządzeniu: korzystając z wkładu XL lub typu high-capacity można znacznie zaoszczędzić na drukowaniu.

Wydajność wkładu mierzona jest pokryciem strony w 5%. Jeśli wkład po wydrukowaniu 50 stron jest już pusty, to może to mieć różne przyczyny, którym należy się przyjrzeć. Jeśli zamiast 2.000 udało się wydrukować „jedynie” 1.800 stron, to nie należy rozpaczać. Powiedzmy szczerze, kto drukuje z 5% pokryciem strony?

Jak często należy wymieniać wkład?

Jeśli stwierdzimy, że jest już pusty. Drukarka laserowy poinformuje nas o tym. Większość drukarek laserowych i urządzeń wielofunkcyjnych wyświetla aktualny stan napełnienia poszczególnych wkładów. Niektóre drukarki wskazują oprócz stanu napełnienia również i inne parametry druku. O ile wydruk staje się słabszy po jednej stronie, można wywnioskować, że wkład już się kończy.

Gdzie znajduje się wkład?

Wkład znajduje się za pokrywą. Dodatkowe informacje odnośnie wymiany wkładów można znaleźć w instrukcji obsługi.

W jaki sposób należy wymienić wkład?

Dokładne informacje można znaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli nie można znaleźć instrukcji, wystarczy wprowadzić do wyszukiwarki jako hasło „Nazwa drukarki + instrukcja obsługi”. Większość producentów oferuje możliwość bezpłatnego pobrania instrukcji obsługi jako dokumentu pdf. W przypadku niektórych kolorowych drukarek laserowych z karuzelą (kilka wkładów w urządzeniu ze względu na oszczędność miejsca) można za pośrednictwem menu drukarki wybrać wkład do wymiany. Drukarka przygotowuje poprzez obrót karuzeli odpowiedni wkład. Najczęściej można jeszcze łatwiej. Otworzyć pokrywę, wyjąć wkład, rozpakować nowy wkład, wyjąć bezpieczniki, włożyć nowy wkład i zamknąć pokrywę.
change-toner2

Dodatkowe informacje na temat: Wymiana wkładu

Czy wkłady można samodzielnie napełnić?

Podczas gdy jeszcze niedawno powszechną praktyką było samodzielne napełnianie wkładów atramentem Pelikan z dodatkiem odrobiny rozpuszczalnika (np. izopropanol), trend ten nie przybrał rozmiarów trendu. Również i my odradzamy od napełniania wkładów na własną rękę.

Dodatkowe informacje na temat: Napełnianie wkładu.

Wydruk pokryty jest pasmami. Co może być przyczyną?

Pasma na wydruku lub jego słaba jakość wskazują na to, że wkład niebawem będzie pusty lub istnieje problem podczas przenoszenia tuszu na nośnik. W przypadku drukarki laserowej to przenoszenie przebiega za pośrednictwem bębna światłoczułego. W większości modeli bęben znajduje się bezpośrednio we wkładzie. Jeśli urządzenie dysponuje oddzielnymi bębnami to warto sprawdzić ich jakość. Jeśli używane są wkłady typu refill, to prawdopodobieństwo pojawienia się pasm jest o wiele wyższe aniżeli w przypadku wkładów oryginalnych. W przypadku wkładu typu refill bęben z reguły nie jest odnawiany. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy obszerny artykuł na ten temat.

Nierówności podczas drukowania – co może być przyczyną?

W przypadku stwierdzonych nierówności lub zabrudzeń najprawdopodobniej ich źródłem są:

  • Pojemnik na resztki zużytego tonera jest pełny, nadmiar proszku nie może być wchłonięta. Sytuacja ta może wystąpić w przypadku kompatybilnych wkładów typu XL, którego zintegrowany pojemnik na resztki wkładu jest zbyt mały.
  • Podczas automatycznego czyszczenia bębna podczas drukowania pozostają mimo wszystko resztki. Jedną z przyczyn może być zużyta listwa czyszcząca (wiper blade). Jej zadaniem jest oczyszczenie bębna z resztek wkładu nie naniesionych na papier.
  • Drukarka nie jest optymalnie ustawiona pod względem zastosowanego papieru. Grubość papieru można w przypadku większości urządzeń ustawić ręcznie.

Lepiej kupić wkład w sklepie czy online?

Co możemy na ten temat powiedzieć jako handlowcy internetowi? Oczywiście najlepiej zamówić wkład online, a jeszcze lepiej w naszej firmie. Z kupnem w sklepie sprawa się miewa tak, że największe rynki handlujące urządzeniami elektronicznymi mają w magazynie jedynie niewielką ilość odpowiednich artykułów do szukanych urządzeń. Inną korzyścią zakupu w sieci jest możliwość bezpośredniego porównania ceny, szybkość oraz pewność znalezienia odpowiedniego produktu. Dodatkowe informacje na ten temat zostały zamieszczone w dziale 21 wskazówek, jak zaoszcządzić na drukowaniu.

Jak długo można przechowywać wkłady?

W odróżnieniu od tuszu atramentowego, który bardzo szybko wysycha, wkład może przechowywać praktycznie bez ograniczeń.

Wkład nie wysycha. Nawet wkłady, które przez lata tkwiły w przestarzałych urządzeniach, często są sprawne zaraz po zastosowaniu. Wkłady, które przez dłuższy czas były przechowywane w pozycji pionowej, należy przed ponownym zastosowaniem umieścić w pozycji poziomej i lekko potrząsnąć. Zalecamy przechowywanie w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, w pozycji poziomej.

Dodatkowe informacje na temat: Przechowywanie wkładów drukujących

W jaki sposób usunąć resztki tuszu z rąk, skóry i materiałów tekstylnych?

Wkład to proszek składający się z pigmentów barwiących, tlenków metali i żywicy. Ponieważ żywica bardzo szybko przytapia się, resztki tuszu ze skóry i rąk można zmyć zimną wodą. Ciepła woda może wywołać odwrotny efekt od zamierzonego. Jeśli resztki wkładu dostaną się na materiały tekstylne lub dywan zaleca się najpierw wytrzepać wkład. Większość odkurzaczy nie nadaje się do wchłonięcia proszku, ponieważ drobne cząstki tuszu przedostają się przez filtry. W rezultacie można nawet zepsuć odkurzacz.

Czy wkład może być szkodliwy dla zdrowia?

W zakresie bezpieczeństwa pracy bardzo długo prowadzono kontrowersyjną dyskusję na temat ewentualnej szkodliwości pyłu tonera. W większych ilościach pył może być szkodliwy dla zdrowia. Wkłady, które funkcjonują bez zarzutu, z pewnościa nie są groźne dla naszego zdrowia.

Nie należy wdychać pyłu jakiegokolwiek pochodzenia!

Z naszej perspektywy zalecamy takie ustawienie drukarki laserowej na biurku, by uniknąć bezpośredniego kontaktu i by zmniejszyć ryzyko emisji cząstek pyłu do układu oddechowego.

Wyniki najnowszych badań naukowych potwierdzają, że drukarki uwalniają podczas procesu utwalania środki dodatkowe (np. przeciwzbrylające).

W zależności od modelu drukarki zaleca się użycie podczas wymiany wkładu rękawiczek jednorazowego użytku. Podczas zakupu kolorowej drukarki laserowej należy zwrócić uwagę na dane odnośnie emisji szkodliwych substancji. W niedalekiej przeszłości drukarki laserowe emitowały ozon, dzisiaj jest to rzadki fenomen.

W jaki sposób należy prawidłowo składować wkład?

Wkładów nie należy wyrzucać do domowych odpadków. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrot do firmy specjalizujących się w utylizacji surowców wtórnych, odpowiednie pojemniki (np. w sklepach handlujących urządzeniami elektronicznymi) lub korzystając z pojemników przysłanych przez Caritas. Wiele wkładów zawiera substancje, które można dalej spożytkować. W internecie istnieje wiele firm, które chętnie zapłacą (w zależności od modelu wkładu) za puste wkłady. Taka transakcja jest interesująca dla obu stron.

Dodatkowe informacje: Wskazówki odnośnie utylizacji wkładów atramentowych i wkładów drukujących.

Z ponad 20-letnim doświadczeniem w dostarczaniu materiałów eksploatacyjnych do drukarek, Compredia koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości tonerów i bębnów dla firm. Naszym celem jest zapewnienie produktów najwyższej jakości i doskonałego doświadczenia zakupowego, aby skutecznie i niezawodnie zaspokoić potrzeby drukarskie Twojej firmy.
Quick Links