W przypadku wydruku laserowego często mówi się o tonerze i bębnie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do wydruku laserowego zasadniczo obie części składowe są potrzebne. Do wielu drukarek trudno o zakup bębna światłoczułego.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że szczególnie mniejsze i tańsze modele drukarek wyposażone są w tak zwane skombinowane wkłady drukujące . Składają się one z tonera i bębna światłoczułego. Przy zmianie tonera następuje jednoczesna wymiana bębna.
Podczas zamówień często dochodzi do mylenia tonera z bębnem.
Toner to środek barwiący stosowany w drukarkach laserowych. W formie sproszkowanej składa się z szeregu substancji, takich jak barwniki, wywoływacze, żywice i środki przeciwzbrylające.
Jeśli wydruk staje się coraz słabszy oraz gdy pojawia się informacja o wymianie tonera, potrzebny jest wkład drukujący. Instalowanie nowego tonera.
Bęben światłoczuły jest jednostką, za pośrednictwem której drukarka lub fotokopiarka przenosi toner na powierzchnię papieru.
W zależności od modelu drukarki bęben jest w drukarce na stałe wbudowany i dostępny jako część wymienna, lub bęben należy wymienić oddzielnie (często w przypadku drukarek serii Brother ) lub bęben jest stałą częścią składową wkładu drukującego (często w przypadku Canon, HP oraz Samsung ).
Bęben światłoczuły przenosi toner na papier zgodnie z zasadą kserografii. Prościej tłumacząc: za pomocą ładunku elektrycznego wałki przenoszą toner najpierw na bęben światłoczuły a następnie na powierzchnię papieru. Pod wpływem ciśnienia i gorąca toner zostaje przytwierdzony do papieru.
Zawsze należy zakupić część, o której informuje drukarka. Jeśli drukarka nie wymaga wymiany ani tonera ani bębna, należy postępować zgodnie z poniższą zasadą:
Większość małych drukarek laserowych, na przykład firmy Canon lub HP wyposażone są w oddzielne bębny światłoczułe. Bębny są bezpośrednią częścią składową wkładu drukującego.